Czym różni się kask cross od enduro?

kaski cross
źródło: Pinterest

Kask to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty. Na rynku akcesoriów motocyklowych wyróżnić można kilka rodzajów kasków. W tym cross oraz enduro. Przeznaczone są one do jazdy terenowej. To jaki wybierzmy zależy od tego czy wsiadamy na motocykl crossowy czy enduro. Ich przeznaczenie jest bowiem nieco inne.

Motocykle crossowe przeznaczone są w szczególności do jazdy sportowej w terenie. Jeśli chodzi o enduro to motocykle tego rodzaju mają dużo większe zastosowanie. Przede wszystkim posiadają kierunkowskazy oraz światła drogowe, czyli wyposażenie, którego wiele crossów nie ma.

Crossy przeznaczone są przede wszystkim do jazdy po trudnym terenie. Motocykle te często nie posiadają homologacji drogowej. Nie jest on w ich przypadku po prostu potrzeba. Oznacza to jednak, że na tor wyścigowy trzeba je dostarczyć na lawecie. Nie można się nimi poruszać po drogach. Jeśli chodzi o enduro to można tymi motocyklami także jeździć po trudnym terenie, jednak dużo lepiej sprawdzają się w jeździe drogowo – leśnej, nieco mniej wymagającej.

To na jaką maszynę wsiądziemy zależy jaki kas nałożymy. W przypadku bardziej wymagającej jazdy wybierzemy kaski cross. Przy nieco lżejszych wyczynach dobre będą kaski enduro. Pamiętać trzeba, aby kupowany kask zawsze posiadał odpowiedni atest. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zwłaszcza w przypadku trudnej jazdy terenowej, gdzie nie trudno o upadek i uderzenie głową o podłoże.