Jak dbać o lakier?

Lakier samochody pełni w aucie ogromnie ważną funkcje. Chroni blachę i całą karoserię przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, które w prostej drodze prowadzą do powstawania ognisk korozji i w szybkim czasie do całkowitej dewastacji lakieru.
Lakier choć posiada właściwości ochronne, to sam w sobie jest bardzo kruchy i delikatny.

Zagrożenia dla lakieru

Lakier samochodowy może zostać uszkodzony szeregiem różnorodnych czynników. Jest narażony przede wszystkim na działania sił zewnętrznych w postaci uderzeń i obtarć w wyniku kolizji z innymi autami, ale również w efekcie uderzeń kamieni lub gałęzi.
Dodatkowo lakier cierpi z powodu ciągłej ekspozycji na światło UV, wysokie i niskie temperatury, a także możliwe opady gradu. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja lakieru samochodowego jest niezwykle ważna dla prawidłowej konserwacji całego auta.

Czym chronić auto?

Pielęgnacje lakieru samochodowego można realizować za pomocą dwóch metod. Stosując wosk lub powłokę ceramiczną. Obie metody wymagają posiadania specjalnych maszyn polerskich, aby proces ich nakładania był szybki i bezproblemowy.
Wosk jest rozwiązaniem tańszym, a przez to posiadającym mniejszą skuteczność i czas działania. Zwykle proces woskowania należy powtórzyć już po około 2-3 myciach auta.
Powłoka ceramiczna starcza na znacznie dłużej, jednak jej koszt jest kilkukrotnie wyższy niż wosku. Z tego powodu jest to metoda stosowana jedynie przez posiadaczy prawdziwie unikatowych pojazdów.