Jakie opony zimowe wybrać?

W trakcie sezonu zimowego na drogach obowiązują tak zwane zimówki, czyli opony dostosowane do jazdy po śliskich, zaśnieżonych powierzchniach podczas trudnych warunków atmosferycznych. Dzięki nim pojazd nie będzie się tak ślizgał i będzie go łatwiej kontrolować, co równa się ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drodze.

Kryteria, którymi musisz się kierować, wybierając opony zimowe

opony zimowe

Czym kierować się podczas wyboru opon zimowych do samochodu? Na pewno trzeb zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kryteriów, aby były one jak najbardziej dostosowane do panujących warunków i zapewniały maksymalne bezpieczeństwo.

  • Rozmiar opony – jedna z najważniejszych informacji, na którą musisz zwrócić uwagę. W tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta. Zamontowanie innego rozmiaru opon niż polecane może skutkować wieloma problemami.
  • Indeks nośności opony – czyli maksymalne obciążenie jednej opony, jakie jest dopuszczalne. Ważne jest, aby nie używać opon z niższym indeksem niż zalecany dla danego modelu. Informację o tym znajdziesz w swoim dowodzie rejestracyjnym (pole F1).
  • Indeks prędkości opony – w odróżnieniu od poprzedniego przypadku indeks ten informuje o maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla modelu auta. W tym wypadku dopuszczalna jest mniejsza prędkość, jednak wtedy należy umieścić w samochodzie naklejkę ostrzegawczą.

Na jakie klasy dzieli się opony zimowe?

Opony zimowe można podzielić na trzy główne grupy, a są nimi:

  • klasa ekonomiczna – przede wszystkim dla niedzielnych kierowców, którzy nie wybierają się w dłuższe podróże,
  • klasa średnia – dostosowana do umiarkowanego stylu jazdy,
  • klasa premium – dla osób, którzy pokonują długie trasy lub mają auto o dużej mocy.