Kiedy udać się do wulkanizatora?

Przynajmniej dwa razy do roku każdy kierowca odwiedza ze swoim samochodem zakład wulkanizacyjny. Poprawna konserwacja i dbałość o posiadane opony mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróży. Z czym to jest dokładnie związane?

Dlaczego wymiana opon jest konieczna?

Opona jest jedyną częścią auta, która bezpośrednio dotyka do podłoża. To właśnie ona odpowiada za trakcje, drogę hamowania, jak i prowadzenie auta. Na nic się zdadzą najbardziej wymyślne układy bezpieczeństwa, zapas mocy, czy precyzyjny układ kierowniczy, jeśli na kołach założone będą słabej jakości lub co gorsza, zużyte opony.
Z tego właśnie powodu dbanie o stan ogumienia jest tak ważne i skłaniające każdego kierowce do regularnego udawania się do wulkanizatora.

Kiedy odwiedzić wulkanizatora?

Wulkanizacja powinna być stałym punktem na drodze każdego kierowcy minimum dwa razy w roku. Za każdym razem przy zmianie pogody, najpierw z zimy na wiosnę, a następnie z jesieni na zimę, konieczne jest zmienienie opon.
Zarówno lato, jak i zima, są bardzo specyficznymi porami roku. Wysoka temperatura i duże nasłonecznienie, kontra niskie temperatury i zalegający śnieg, a nawet lód powodują, że każde z tych warunków potrzebuje innego typu opon.

Opony letnie doskonale radzą sobie na rozgrzanej nawierzchni, a przy tym są bardzo wytrzymałe. Opona zimowa składa się z miększej gumy, co sprawia, że jest doskonała podczas niskich temperatur, lecz gdy tylko powietrze staje się cieplejsze, ulega ona znacznej degradacji.

Zatem zmiana opon konieczna jest co najmniej z dwóch powodów: bezpieczeństwa i ekonomii.
Odwiedzanie wulkanizatora jest wskazane nie tylko w tych dwóch przypadkach. Gdy tylko wyczuwalne staną się np. wibracje na którymś z kół, konieczne będzie jego sprawdzenie. Być można opona doznała uszkodzenia, lub po prostu wystarczy koło na nowo wyważyć. Tak czy inaczej stwierdzić i naprawić jest w stanie to jedynie wulkanizator.