Kiedy wymienić opony na zimowe?

Z pewnością nadszedł już czas, w którym wszyscy właściciela pojazdów powinni wymienić opony letnie na zimowe. Jeżeli zmiana wciąż nie została dokonana należy to zrobić jak najszybciej. Źle dobrane do warunków atmosferycznych opony nie tylko obniżają komfort jazdy, ale przede wszystkim są realnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlaczego i jak wymienić opony?

Wymiana opon letnich na zimowe

Chociaż większość osób uważa, że wymiana opon letnich na zimowe jest konieczna ze względu na bieżnik (w przypadku opon letnich zaleca się minimalną wysokość bieżnika na poziomie 1,6 mm. W przypadku opon zimowych jest to 4.0) to jest to jedynie połowiczna prawda. Innym równie ważnym powodem zmiany opony letniej na zimową jest zastosowana mieszanka. Klasyczne opony letnie ze względu na zastosowaną mieszankę w niskim temperaturach twardnieją i tracą na elastyczności, co stanowi bezpośrednie zagrożone dla pieszych i innych kierujących. Przed dokonaniem zmiany opony musimy sprawdzić ich stan techniczny.

Stan opony

Przed założeniem opony należy upewnić się, że jest w dobrym stanie technicznym, a jej wiek nie przekracza 6 lat. Jeżeli jest inaczej konieczny będzie zakup nowych modeli. Chcąc mieć pewność zakupu dobrej jakości opony powinniśmy korzysta przede wszystkim z oferty renomowanych producentów. Przykładem może być Frigo i oferowane przez nich zimowe opony Frigo HP2. Oczywiście przed zakupem należy upewnić się, czy rozmiar oraz indeks opony (prędkość oraz nośność) są odpowiednie do modelu auta, w jakiego jesteśmy posiadaniu.