Norma EN-PN 15964 Alkomatów

Alkomaty są wykorzystywane zarówno przez osoby fizyczne w celach prywatnych pomiarów alkoholowych, w których oczekujemy pełniej rzetelności oraz podejmujemy wszelkie kroki, aby nie zaburzyć pomiaru, jak i  przez służby porządku publicznego.

Alkomaty z tym drugim przeznaczeniem muszą cechować się oprócz bardzo rzetelnego wyniku pomiarów, którego nie da się podważyć, wszelkimi dostępnymi systemami, które przed wszelkiego rodzaju możliwościami wpływu na wynik badania lub celowego oszukania systemu w celu nieponiesienia konsekwencji. Wiele razy słyszy się o sposobach na oszukanie systemu znajdującego się w policyjnych alkomatach, lecz alkomaty spełniające normę EN-PN 15964 są całkowicie beznamiętne oraz niewrażliwe na tanie sztuczki kierowców i z całkowitą pewnością oraz konsekwencją podają policjantowi prawdziwyi bez wątpienia rzetelny wynik pomiaru.

W artykule postaram się podjąć próby znalezienia na polskim rynku alkomatów, które spełniają europejską normę potwierdzającą jakość pomiarów. „Próba” to bardzo adekwatne słowo, gdyż na rynku istnieje duża, naprawdę bardzo duża ilość alkomatów, które nie spełniają nawet podstawowych założeń konstrukcyjnych.

Jeśli szukamy dobrego alkomatu elektrochemicznego, który mógłby znajdować się w całym spektrum zastosować policyjnych, powinniśmy szukać alkomatów okraszonych opisem „alkomaty dowodowe”. Wtedy test alkomatów wydaje się być jedynie formalnością, gdyż firmy reklamujące alkomaty tym hasłem zdają sobie doskonale sprawę, że osoby szukające specjalistycznych urządzeń pomiarowych znają się na sprawie i nie dadzą się w tak łatwy sposób oszukać. Z kolei test alkomatów, który chcielibyśmy przeprowadzić nie dodając do hasła alkomaty słowa „dowodowe” wtedy naszym oczom ukazałby się bliski zera procent alkomatów, które spełniają europejskie normy EN-PN 15964, wtedy trzeba uważać, aby badanie wykonywać zgodnie z zaleceniami oraz instrukcją alkomatu, gdyż możemy nie świadomie zaburzyć jego pracę, co będzie miało odzwierciedlenie w wyniku.