Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?

Każdy właściciel samochodu powinien pamiętać o tym, że ciąży na nim obowiązek ubezpieczenia pojazdu – tak zwane oc, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Zadziała ono, gdy kierowca spowoduje wypadek. Z polisy zostanie wypłacone odszkodowanie pokrzywdzonym. Oc koszt ubezpieczenia – od czego zależy i kto może liczyć na najniższą składkę?

Czy oc jest obowiązkowe dla każdego?

Tak, w świetle obowiązujących przepisów, ubezpieczenie oc jest wymagane od wszystkich właścicieli pojazdów. Warto podkreślić różnicę pomiędzy ubezpieczeniem samochodu od odpowiedzialności cywilnej, a ac, które jest dobrowolne. Wielu, zwłaszcza młodych kierowców początkowo może mieć problem ze zrozumieniem tego, dlaczego jedno z tych ubezpieczeń jest dobrowolne, a drugie obligatoryjne. W największym skrócie – oc działa na rzecz innych osób. W przypadku ac, pieniądze z ubezpieczenia dostaje osoba ubezpieczona, na przykład w wyniku kradzieży pojazdu.

Jak kształtuje się koszt ubezpieczenia oc?

Składka oc może być bardzo zróżnicowana. Jej wysokość zależeć będzie w głównej mierze od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak nie jest to jedyny wyznacznik. Wśród pozostałych składowych wymienić należy rodzaj samochodu (głównie chodzi o jego wiek), a także doświadczenie właściciela, lata jazdy bez wyrządzenia szkody, to czy samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach prywatnych czy też zawodowych oraz w jaki jest roczny przebieg auta.

Zniżki dla właścicieli

Z biegiem lat bezwypadkowej jazdy właściciel pojazdu może liczyć na szereg zniżek, które obniżają koszt oc nawet o kilkadziesiąt procent. Warto także porównywać oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – przykładowo, w jednym miejscu będzie trzeba zapłacić kilkaset złotych, podczas gdy inny ubezpieczyciel wyliczy składkę dwa razy większą.