Opony – szerokość i profil

Opony 195/65 R15 letnie, są jednym z najpopularniejszych rozmiarów, jeśli idzie o letnie modele. Czy jeśli mamy jednak taką oponę, to musimy zawsze ściśle trzymać się wytycznych i stale zakładać ten sam rozmiar?

Czy opona musi mieć katalogowy rozmiar?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie opony producent zaleca do naszego modelu samochodu. Ale wiele zależy również od tego, jaki mamy styl jazdy. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, co oznaczają oznaczenia na oponach. Jeśli mamy oznaczenie 195/65 R15 to mamy odpowiednio:

– 195 – szerokość opony w milimetrach,

– 65 – stosunek jej wysokości d szerokości,

– R15 – promień felgi.

Jeśli lubimy agresywną szybką jazdę w zakrętach, zamiast zakładać opony 195/65 R15 letnią możemy założyć na przykład taką o szerokości 200. Dobrze, aby również mniejszy miała profil. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że szersza opona na pewno wpływa na lepsze trzymanie się opon na trasie. Jest jednak minus szerokiej opony. Szersza opona to większe opory toczenia, czyli większe zużycie paliwa.

Podobny wpływ chociaż nieco mniejszy na trzymanie się auta drogi ma profil opony. Im opona ma mniejszy profil, tym teoretycznie na zakręcie auto powinno być bardziej przewidywalne. Związane jest to z lepszym przekazywaniem obciążeń poprzez twardszą i cieńszą oponę na zawieszenie naszego pojazdu. Wniosek jest zatem prosty, im bardziej agresywny styl jazdy preferujemy, tym powinniśmy mieć w swoim samochodzie szersze opony oraz mniejszy profil opony. Ostatecznie opona to jedna z najważniejszych części, jakie wchodzą w skład pojazdu.

Szukasz opon w tym rozmiarze? Sprawdź koniecznie https://www.sklepopon.com/opony/letnie/195/65/r15