Smoła i inne trudne do usunięcia plamy na karoserii

Polskie drogi wręcz słyną z ogromnej liczby remontów, szczególnie przeprowadzanych w okresie letnim, wczesną wiosną i jesienią. Im więcej prac drogowych, tym niestety coraz powszechniejszy staje się problem kierowców związany z trudnym często usuwaniem smoły z powierzchni lakieru.

Odpowiednie przygotowanie do czyszczenia
Usuwanie smoły z lakieru jest zdecydowanie najprostsze, gdy jest ona jeszcze świeża i nie zdążyła stwardnieć. Wówczas można w zasadzie próbować usunąć ją czymkolwiek, nawet wodą i miękką szmatką, bez konieczności używania chemicznych preparatów. W tym przypadku warto zapamiętać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla stanu lakieru samochodowego będzie jego drobne uszkodzenie, niż pozwolenie na to, by plama po smole na jego powierzchni pozostała przez bardzo długi okres czasu.

Specjalistyczne preparaty
Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z powierzchni karoserii, w tym tych ze smoły. Usuwanie smoły z lakieru domowymi sposobami, czyli z wykorzystaniem nafty czy benzyny ekstrakcyjnej, przy braku techniki i odpowiedniego wyczucia może skończyć się fatalnie. Plamy pozostaną, a na powierzchnia karoserii będzie wymagała szybkiej interwencji lakiernika. Co prawda środki do usuwania smoły stanowią połączenie wspomnianej już wcześniej nafty oraz benzyny, to jednak proporcje w nich są tak wyważone, aby usunąć plamę, nie uszkadzając przy tym samochodowej karoserii.