Zbroja motocyklowa czy buzer?

Większość osób poszukujących ochraniaczy do jazdy motocyklem zastanawia się między zakupem zbroi i buzera. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Postaramy się je nieco przybliżyć, aby wybór był nieco łatwiejszy.

Zbroje motocyklowe

zbroja motocyklowaZbroja motocyklowa odróżnia się od buzera tym, że składa się z wielu małych elementów nachodzących na siebie i zamontowanych na siatce. Dzięki temu jest bardziej elastyczna i zapewnia większą swobodę ruchów. Zbroje motocyklowe są cenione również ze względu na skuteczną ochronę przed urazami. Ich wadą może być dość wysoka cena. Wiele osób narzeka również na gorszą wentylację niż w przypadku buzerów oraz na większą wagę zbroi.

Buzery

Buzery to ochraniacze z tworzywa sztucznego. Ważą mniej od typowej zbroi. Zaawansowane buzery są elastyczne i nie ograniczają ruchów. Są tańsze i bardziej przewiewne od zbroi motocyklowych, co ma szczególnie duże znaczenie podczas jazdy w wysokich temperaturach. Niestety, skuteczność ochrony przez urazami w przypadku buzerów jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zbroi. Niektóre z nich nie osłaniają całej górnej części tułowia. Zdarza się też, że punktowe uderzenie o dużej mocy jest w stanie skutecznie uszkodzić buzer, przez co traci on na funkcjonalności.

Ostateczny wybór to kwestia indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Zarówno zbroja, jak i buzer stanowią dobre ochraniacze do jazdy na motocyklu dla większości użytkowników.